грудня 28, 2024

«Святкове мереживо зими»

 Запрошуємо познайомитися з новорічною виставкою-ілюстрацією:

«Святкове мереживо зими»
Тут ви можете зробити селфі з книгою та підібрати собі для читання цікаву книгу на довгі зимові вечори.





 






грудня 21, 2024

Літературна візитівка: «Чарівниця слова» до дня народження Марко Вовчок.


Народилася 22 грудня 1833-го в маєтку Єкатерининське Орловської губернії (сучасна Липецька область Росії) в збіднілій сім’ї. Хоча її мати походила з княжого роду Радзівілів, а батько мав білоруське коріння.
В салоні тітки К. Мордвінової в Орлі познайомилася з майбутнім чоловіком Опанасом Маркевичем, який відбував заслання за участь у діяльності Кирило-Мефодіївського товариства. Протягом 1851-1858 років родина мешкала у Чернігові, Києві, Немирові, завдяки чому Олександра досконало вивчила життя, культуру та мову українського народу.
«Та хіба це не диво, щоб росіянка перетворилася в українку, та такі повісті видала, що тобі, мій друже, довелося би впору!» – писав Пантелеймон Куліш у листі до Тараса Шевченка.



 





грудня 19, 2024

Літературне знайомство: «Творчість крізь призму душі та серця»

 Літературне знайомство: «Творчість крізь призму душі та серця» ( 65 років з дня народження М. Матіос )

19 грудня день народження Марії Матіос – відомої української письменниці, прозаїка і поетеси, публіцистки, лауреатки Шевченківської і багатьох інших премій, народної депутатки України двох скликань.
Марія Матіос тричі здобувала перемогу в конкурсі «Книжка року»: у 2005 році за «Солодку Дарусю», у 2008 році за «Майже ніколи не навпаки» і в 2019 році за «Букову землю». Її романи часто адаптуються для театральних постановок, які користуються не меншою популярністю, ніж її книги.




Народознавча вистава: «Святий Отче Миколай, мою хату не минай»


День Святого Миколая! Саме з цього дня починаються зимові свята, всіх охоплює передноворічний настрій. Чудотворець споконвіку приносив українським дітям подарунки під подушку.
Миколай був християнським священником, у спадок від своїх батьків він отримав чимало грошей. І найбільше його засмучували біди та злидні інших людей. Якось він дізнався, що один бідний селянин не мав грошей для приданого своїм трьом донькам. Тож Миколай таємно поклав їм у хату три мішечки золота — по одному для кожної дівчини.
Робіть добро і воно вам повертається.






грудня 13, 2024

Історичний портрет: «Музичне дитинство та династія священників»


147 років з дня народження усім відомого композитора, який написав різдвяну мелодію «Щедрик» яка підкорила весь світ.
Микола Леонтович народився 13 грудня 1877 року в селі Монастирок Брацлавського повіту (зараз Немирівська громада Вінницької області) в сім'ї сільського священика Дмитра Феофановича Леонтовича. Цікаво, що в роду Леонтовичів було п'ять поколінь священників, і сам майбутній композитор також продовжив родинну династію.
Проте у сім'ї Леонтовичів також панувала любов до музики. Мати — Марія Йосипівна мала гарний голос і часто співала українські народні пісні, брат і сестри також із дитинства вчилися музики й згодом стали співаками та музикантами. Проте початкову музичну освіту Леонтович здобув саме від батька Дмитра, який чудово співав, грав на цитрі, скріпці, гітарі, балалайці, віолончелі та деякий час керував хором семінаристів.








грудня 12, 2024

Літературний анонс: «Класичний взірець українського театру»

Цього року виповнилося 135 років написання твору-комедії «Сто тисяч»

Видатний драматург, актор, режисер, один із основоположників українського професійного театру, Іван Карпович Тобілевич (псевдонім – І. Карпенко-Карий) належить до тих славних діячів вітчизняної культури, якими пишається наш народ. Продовжуючи традиції Т. Шевченка, він відіграв велику роль у боротьбі за реалізм, народність, ідейність української літератури й театрального мистецтва.
За двадцять років творчої діяльності І. Карпенко-Карий написав близько двох десятків п’єс різних жанрів. Серед них – побутові драми з життя села, гостросатиричні комедії, історичні трагедії тощо.
1889 року І. Карпенко-Карий написав перший варіант комедії «Гроші». Того ж року автор надіслав її до цензури, але звідти вона повернулася з написом: «К представлению признано неудобным». У 1890 році після переробки та доповнень комедія була дозволена до постановки під зміненою назвою — «Сто тисяч». На думку самого автора, ця назва твору краще відповідає його сюжету.




 




грудня 07, 2024

Народознавча мандрівка з бібліотекою: «Українська хустка - наш оберіг»


День української хустки почали відзначати з ініціативи групи громадських діячів, акторок та успішних жінок України. 7 грудня 2019 року вінницькі активістки розпочали святкування дня, присвяченого українській хустці. Започаткували свято, щоб об'єднати жінок різних професій, віку та національності задля збереження українських традицій. Адже здавна в українських родинах оберегом, символом любові та злагоди слугувала саме хустка, хустка.




грудня 06, 2024

День Збройних сил України.

 Сьогодні, 6 грудня, Україна відзначає День Збройних сил України.

Це день, коли ми ще раз дякуємо військовим за їхню щоденну працю та відданість. Наші захисники й захисниці щодня бережуть спокій мільйонів українців, мужньо боронячи рідну землю.

Шановні воїни, захисники України! Щиро вітаю вас із Днем Збройних Сил України! Дякую за вашу відданість, мужність і щоденну працю заради нашого спокою. Бажаю вам міцного здоров’я, незламного духу та безпеки на кожному кроці. Нехай удача завжди буде з вами, а вдома чекають тепло, любов і підтримка. Слава Збройним Силам України! Зі святом вас!



грудня 05, 2024

5 грудня відзначають Міжнародний день волонтера.


Волонтер у перекладі з англійської означає добровільний помічник. Волонтери безоплатно працюють там, де потрібна їхня допомога: у дитячих будинках, притулках, школах-інтернатах і будинках пристарілих. Вони доглядають хворих і допомагають старшим людям поратися по господарству.
Сьогодення України - це волонтерський рух.
Волонтери добровольцями йшли на фронт, збирали гроші й везли на передову все, що могли, починаючи зі шкарпеток і закінчуючи тепловізорами, приймали переселенців, здавали кров для поранених, знаходили потрібні ліки, плели маскувальні сітки й готували борщові набори.
Під час повномасштабної війни волонтери, часто ризикуючи життям, допомагають українським військовим і цивільним. Нині волонтером став фактично кожен українець.





 

грудня 03, 2024

Літературний анонс: « Український Сократ» ( 302 роки з дня народження Григорія Сковороди)


Ми зібрали цікаві факти із життя відомого українського філософа.
Народився Григорій Сковорода на Полтавщині у родинні спадкових козаків 3.12.1722 року.
Про точну дату народження світ дізнався лише через 200 років після народження філософа. Саме тоді дослідники віднайшли в одному із листів Сковороди згадку про святкування власного дня народження.
Григорій Сковорода мав виняткові здібності до навчання. Вже у 16 років вступив до Києво-Могилянської академії – першого вищого навчального закладу в Україні. Вивчав латинську, грецьку, церковнослов’янську, польську, німецьку та інші мови. Грав на сопілці, флейті, скрипці, гуслях, лірі, бандурі.
Проте вищої освіти так і не отримав.
Працюючи педагогом у Харківському колегіумі, мав власну систему оцінювання. Замість балів він писав справжні вироки: «вельми туп», «справжнє безглуздя», «досить гострий», «звєрок востроє» тощо.
Його називають зачинатилем жанру байки.
Писав твори переважно староукраїнською та латинською.
Надавав перевагу особистій духовній свободі. Філософські трактати присвячував переважно етиці. А головним сенсом людського існування вважав самопізнання.
Відстоював права людської особистості в кожній людині, що на ті часи означало сильну демократичну тенденцію. Відкрито засуджував московських гнобителів.






листопада 23, 2024

Година-реквієм: «Не згасне в серці памʼяті свіча»


Як тоді, так і нині Росія намагалася нав'язати свою волю Україні, а зіткнувшись з опором, вирішила вдатися до грубої, нічим неприкритої сили та геноциду. Ми повинні памʼятати свою історію, щоб знову не повторилася ця трагічна подія в Україні.
Ми хочемо ще раз висловити свої щирі співчуття тим, хто пам’ятає про своїх близьких, що загинули, постраждали від Голодомору під час 1930 років...





листопада 22, 2024

листопада 21, 2024

Година патріотизму: «Революція гідності - ми маємо памʼятати»


Вітаємо з Днем Гідності і Свободи! Бажаємо Перемоги і нехай ніколи не згасає віра в щасливе майбутнє нашої держави. Українці – великий народ, який заслуговує на щасливе життя в державі, де гідність людини та її свобода цінуються понад усе.




листопада 19, 2024

1000 днів війни: незламність України у боротьбі за свободу.


24 лютого 2022 року стало днем, який змінив хід історії України та світу. Росія розпочала повномасштабну військову агресію, спрямовану на знищення української державності, культури та нації. За ці 1000 днів Україна пройшла через жахіття війни, але водночас довела, що незламність духу, єдність народу та міжнародна підтримка можуть стати основою для Перемоги.
1000 днів війни довели: Україна бореться не тільки за свою незалежність, а й за демократичні цінності світу. Ця боротьба має високу ціну, але її мета — свобода, гідність та мир.Усі реакці







листопада 13, 2024

«Майстер усмішки Остап Вишня»

 13 листопада 2024 року виповнилось 135 років від дня народження Павла Михайловича Губенка – неперевершеного творця та основоположника української усмішки, великого майстра сатиричного памфлету – Остапа Вишні.До визначної літературної дати наша бібліотека підготувала тематичну виставку «Майстер усмішки Остап Вишня»



листопада 10, 2024

Відео-рекомендація: «Що почитати осінніми вечорами»

 Осінь - лагідна, затишна, загадкова, ошатна, пряна, меланхолійна… Осінь - завжди прекрасна. Хоч розлучатися з літом завжди трохи сумно, особливо, якщо за вікном - холодні вітри, затяжні дощі. Але у кожної пори року є своя романтика, головне її зрозуміти. Осінь - така пора року, коли час милуватися неймовірними краєвидами за вікном, а також спілкуватися з осінньою природою, щоб отримати заряд енергії та досягти внутрішнього спокою. А коли за вікном негода, то хочеться загорнутися теплим пледом і з горнятком запашного чаю з імбиром і медом насолоджуватися цікавою книжкою. Її можна читати під шум дощу чи довгими осінніми вечорами, коли за вікном віє холодний осінній вітер.

Для вас ми підготували добірку книг для читання. Отож чекаємо вас у нашій книгарні.



листопада 09, 2024

День працівників культури

За кошти зібрані працівниками культури, було придбано автомобіль для ЗСУ


 



«Святкове мереживо зими»

  Запрошуємо познайомитися з новорічною виставкою-ілюстрацією: «Святкове мереживо зими» Тут ви можете зробити селфі з книгою та підібрати со...